Przeczytaj, zanim pobiegniesz dookoła świata!

 

Przeczytaj, zanim pobiegniesz dookoła świata!


Opublikowane w pt., 05/02/2016 - 15:31

Gdy w 2003r. Robert Garside zakończył pierwszy w historii bieg dookoła świata, było to osiągnięcie tak niespotykane, że zamiast podziwu, na  biegacza czekały zarzuty o nieuczciwość i oszustwo. Brytyjczyk nie miał ekipy technicznej, nie było więc świadków jego codziennych, trwających prawie 6 lat zmagań. Komisja Księgi Guinnnesa potrzebowała aż 5 lat drobiazgowego śledztwa, by uznać autentyczność jego dokonania.

Przed nim w piesze podróże dookoła świata wybierali się maszerujący. Za pierwszą osobę, która przeszła glob uważa się Rumuna Dimitru Dana, który wystartował w 1910r. i z przerwami spowodowanymi m.in. wojną,  do 1923 przemaszerował przez 76 krajów.

Po Robercie Garside, znaleźli się inni biegacze, gotowi sprawdzić na sobie, czy wyczyn Brytyjczyka był możliwy. Niektórym się udało. Najszybciej z 26 000-kilometrową trasą poradził sobie Tom Denniss, którego czas wyniósł 622 dni. I to on jest oficjalnym rekordzistą, chociaż na weryfikację czeka bieg zakończony w ciągu 621 dni.

Tom Denniss, Jasper Olsen i Tony Mangan, którzy ukończyli taki bieg, postanowili jednak zakończyć spory i kontrowersje wokół takich osiągnięć. W grudniu 2014 założyli World Runner Associaciation i opracowali zbiór zasad, które muszą być spełnione, by bieg dookoła świata był ważny, a ewentualny rekord, bez zastrzeżeń uznany.

Aby bieg dookoła świata był zgodny z zasadami, musi rozpocząć się i zakończyć w tym samym miejscu. Jego dystans powinien wynieść minimum 26 tys. km, z których połowa musi zostać pokonana biegiem, a druga połowa może być przemaszerowana. Trasa biegu musi prowadzić przez 4 kontynenty, a na każdym z nich, trzeba przebiec co najmniej 1000km z początkiem i końcem na wybrzeżu. Podczas biegu można robić przerwy, a nawet zawiesić go na rok. Taka przerwa jest jednak wliczana do czasu pokonania globu. Regulamin określa też bardzo szczegółowo, jak wyznaczyć trasę.

Obecnie w trakcie takiego biegu jest Francuz Serge Girard. On także podjął się w zeszłym roku nieudanej próby pokonania trasy dookoła świata, uwzględniającej oceany. Odcinki wodne chciał pokonać wiosłując, niestety musiał wycofać się z projektu. Na razie taka opcja nie została jeszcze nigdy zakończona sukcesem.

Źródło: http://worldrunnersassociation.org/constitution/

Fot: https://www.facebook.com/Toms-Next-Step-198991590183785/

IB

Polecamy również:


Cofnij
Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce