Sokoli jubileusz w Bukówcu. Zapowiada się rekordowo

 

Sokoli jubileusz w Bukówcu. Zapowiada się rekordowo


Opublikowane w pt., 03/04/2015 - 00:52

W przyszłą niedzielę odbędzie się jubileuszowy 30. Bieg Sokoła w Bukówcu Górnym. W tym roku organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby uczestników. W biegu głównym wystartować może ponad 500 osób.

Impreza organizowana przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” to kawałek historii polskich biegów ulicznych. Pierwsza impreza zorganizowana w 1985 roku zgromadziła na starcie 8 uczestników w biegu na 10 km oraz 3 panie w biegu na 3 km.

- Zawsze znajdzie się jakiś fanatyk biegania. Tak samo było u nas. Koledzy postanowili zrobić pierwszy bieg, prowadzący gdzieś opłotkami i drużkami. Początkowo frekwencja była skromna, ale z roku na rok impreza się rozwijała – wspomina  Dorota Świętek organizatorka zawodów.

Jej zdaniem przygotowanie pierwszych edycji imprezy i poinformowanie o niej biegaczy wymagało sporego zachodu. - Nie mielismy wtedy internetu, komputerów, portali społecznościach – przypomina.  Było natomiast lokalne radio i prasa, a przede wszystkim „poczta pantoflowa”. Tak informacja o biegu po woli się rozchodziła – dodaje koordynatorka imprezy

W Biegu Sokoła uczestnicy rywalizują na dystansie 15 km w biegu głównym, oraz na 5, 2 i 1 km w biegach towarzyszących. Trasa prowadzi przez okoliczne wsie i - co jest ciekawe  - od 25 lat się nie zmieniła.

- Na samym początku start biegu na 15 km był w Boszkowie, a meta w Bukówcu. Jednak to nie było dobre rozwiązanie, bo trzeba było przywozić i odwozić zawodników. Teraz od lat trasa jest stała. Biegniemy przez Włoszkowice i Grotniki– mówi Świętek. Na trasie pojawia się zawsze dużo kibiców, przygrywa lokalna orkiestra. Widać, że dla Bukowca nasza impreza jest prawdziwym świętem - dodaje

Według organizatorów, trasa zawodów jest ciekawa co nie znaczy, że łatwa. - Czasami jest z górki, a czasami pod górkę – twierdzi Świętek.

Przez lata w imprezie brało udział wielu znanych zawodników. Przed lat zwyciężali tu m.in.: Zbigniew Nadolski dziś trener i mąż Karoliny Nadolskiej (Jarzyńskiej), olimpijczyk z Atlanty Grzegorz Gajdus, rekordzistka kraju w maratonie Małgorzata Sobańska oraz Karolina Jarzyńska. W tym roku również organizatorzy spodziewają się wysokiego poziomu zawodów i dużej frekwencji.

W zeszłym roku bieg główny ukończyło 460 osób. Teraz wystartować powinno 550 biegaczy. Zapisy internetowe zostały zamknięte. Być może będzie jeszcze możliwość rejestracji w dniu imprezy. - Jesteśmy przygotowaniu na 600 osób. Liczymy, że łącznie z biegamy towarzyszącymi wystartować może ponad 1100 osób – mówi Dorota Świętek.

Impreza odbędzie się 12 kwietnia. Start, meta oraz biuro zawodów znajdować się będą w Wiejskim Domu Kultury przy ul. Powstańców Wielkopolskich 112. Początek biegu głównego planowany jest na godzinę 11.15.

RZ

Polecamy również:


Cofnij
Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce