Sportowcem Roku 2015 został… niestety nie biegacz

Opublikowane w sob., 09/01/2016 - 22:32

Podczas finałowej gali 81. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i TVP na Sportowca Roku 2015 w Polsce biegania nie brakowało. Maratończykiem jest prowadzący finałową galę Maciej Kurzajewski. Biega również współprowadzący Przemysław Babiarz, a nawet śpiewająca w części artystycznej Marta Zalewska. Nagrody wręczali biegacze - Robert Korzeniowski, Witold Bańka.

Jednak tegoroczny plebiscyt nie przyniósł wyróżnień i statuetek biegaczom. Minęło już 25 lat odkąd sportowcem roku została maratonka Wanda Panfil. Jej sukcesu nie powtórzył Adam Kszczot. Jedyny biegacz wśród nominowanych, mistrz Europy z Zurichu, halowy wicemistrz świata z Sopotu i wicemistrz świata z Pekinu nie znalazł się jednak w finałowej dziesiątce.

Statuetka Niepełnosprawnego Sportowca Roku również nie trafiła do biegacza. W trójce nominowanych była m.in. Barbara Niewiedział. Dwukrotna złota medalistką paraolimpijską, wielokrotna mistrzyni świata, potrójna złota medalistka mistrzostw świata w Katarze, rekordzistka świata nie została wybrana przez kapitułę sportowcem roku.

Także Rafał Wilk, który miniony sezon zakończył podwójnym mistrzostwem świata, pucharem świata i Europy oraz zwycięstwem w kilku biegowych maratonach nie sięgnął po ten laur. W tej kategorii zwycięzcą został Bartosz Tyszkowski - mistrz świata w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem.

Bieganie nie znalazło uznania także przy wyborze Imprezy Roku. Za największe wydarzenie roku został uznany kolarski wyścig Tour de Pologne.

Najlepszym Sportowcem Polski 2015 został pilkarz Bayernu Monachium i Reprezentacji Polski Robert Lewandowski, co nie może dziwić nikogo, kto widział jego 5 bramek w 9 minut podczas meczu monachijczyków z VFL Wolfsburg czy 15 bramek w eliminacjach Euro 2016.