Tajemnica kenijskich sukcesów rozwiązana?

 

Tajemnica kenijskich sukcesów rozwiązana?


Opublikowane w ndz., 28/12/2014 - 19:03

Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu Kraju Basków sądzą, że znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego kenijscy biegacze osiągają lepsze wyniki niż ich europejscy koledzy. Wbrew powszechnej ostatnio dyskusji o dopingu, to nie w niedozwolonych środkach należy upatrywać przyczyny, a w różnicy fizjologicznej związanej z dotlenieniem mózgu podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.

Do eksperymentu zostało zaproszonych 15 biegaczy z plemienia Kalenjin, którzy podczas półmaratonu osiągali czasy od 1h:01 do 1h03. Badanie było przeprowadzone na bieżni, a naukowcy szukali zmian w mózgu podczas 5km biegu. Interesowała ich oksyhemoglobina, deoksyhemoglobina, przepływ krwi i oksymetria.

Okazało się, że u biegaczy z RPA poziom dotlenienia tkanek mózgu jest stabilny i utrzymuje się dłużej. Jest to o tyle ważne, że spadek poziomu nasycenia tlenem w płacie czołowym powoduje również mniejszą aktywność neuronów w obszarze odpowiedzialnym za ruch i podejmowanie decyzji. To właśnie ten mechanizm uważany jest za przyczynę gorszych wyników europejskich biegaczy.

Naukowcy szukali też przyczyn stabilnego poziomu dotlenienia mózgu i znaleźli je w przystosowaniu fizjologicznym organizmu we wczesnym dzieciństwie, a nawet jeszcze wcześniej. Już w życiu płodowym u członków plemienia Kalenjin następuje przystosowanie np. układu krwionośnego do większych wysokości. Za masę komór, dobrą koordynację ruchową i niski poziom cytokin odpowiada z kolei styl życia, który zakłada zwiększoną aktywność fizyczną wśród dzieci.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce