Ultra Trail World Tour, czyli największe ultramaratony świata

Opublikowane w sob., 18/01/2014 - 13:27

Największe ultramaratony na świecie połączyły się w jedną serię zawodów o nazwie Ultra Trail World Tour. O zasadach udziału w tym cyklu pisaliśmy już tutaj. Na liście imprez UTWT znalazły się najbardziej wymagające biegi świata. Opisaliśmy je pokrótce i mamy nadzieję, że niedługo będziemy pisać także o polskich sukcesach w tej nowej serii zawodów.

Hong Kong 100- Chiny

Cykl UTWT otwiera 100-kilometrowa trasa przez puste plaże, gęsty las i strome wzgórza na Maclehose Trail. Zawodnicy startują z wybrzeża i z każdym kilometrem zapuszczają się w co raz bardziej odludne tereny. W 32 godziny pokonują cały dystans i 4500m przewyższeń. Niestety góry czekają na nich w drugiej połowie trasy, kiedy zmęczenie daje się już wszystkim we znaki. Te zawody co roku przyciągają zawodników światowej czołówki, ale na podium stają zazwyczaj ultramaratończycy z Nepalu i Hongkongu. Zwycięzcą zeszłorocznej edycji został YanQiao Yun, który stawił się na mecie po 10 godzinach 16 minutach i 6 sekundach. Nowego zwycięzcę poznamy już w ten weekend.

Transgrancanaria - Hiszpania

Bieg odbywa się na kamienistej i szutrowej trasie prowadzącej przez wyspę Grand Canaria. Zawodnicy startują z południowego krańca wyspy, a kończą rywalizację w Las Palmas. Po drodze czekają na nich wzniesienia, w tym najwyższy punkt na wyspie Pico de las Nieves- 1950m. Łącznie tych przewyższeń może być 8500m.W zeszłym roku niestety polscy biegacze nie ukończyli tego ultramaratonu, ale Marcin Świerc był pierwszy na trasie maratonu.

Tarawera 100 km- Nowa Zelandia

Egzotyczna trasa przez las, krzewy, które rosną tylko tutaj, jeziora, wodospady i rzekę. Podczas pierwszej edycji imprezy, na tę wyczerpującą wycieczkę zdecydowało się jedynie 67 biegaczy. W sześć lat później liczba chętnych do podjęcia wyzwania wzrosła do 800. Rekordzistą trasy jest Sam Wreford. Zwycięzca maratonu Aucland jest najszybszym biegaczem 42 kilometrów. Ultramaraton Tarawera pokonał w 8 godzin 33 minuty i 50 sekund.

Marathon de Sable- Maroko

Tego biegu nie trzeba przedstawiać. Kto nie słyszał o 240km na Saharze, wyścigu podzielonym na sześć etapów? Najdłuższy z nich liczy sobie 80km. Od 1986r. zdecydowało się na to 12 000 biegaczy, a 30% z nich postanowiło to zrobić więcej niż raz. Do tej grupy zalicza się z pewnością Marokańczyk Lahcel Ahansal, który wygrał w tym wyścigu 9 razy pod rząd, a to nie były jego jedyne zwycięstwa. Polacy także lubią marokańskie wyzwanie. Zaczęło się od Stefana Stefańskiego, który w 2001r. zajął 18 miejsce. W 2012r. roku śledziliśmy zmagania aż 6 Polaków. Najwyższą, 48 pozycję, zajął Zbigniew Malinowski. Rok temu Maraton Piasków ukończyli Andrzej Gondek i Marek Wikiera. Co z tego dla nich wynikło możecie przeczytać tutaj:

Ultra – Trail Mt. Fuji -Japonia

Bieg odbywa się wokół góry Fuji po 161-kilometrowej trasie. Teren nie zalicza się do łatwych, składa się ze stromych zbiegów i podbiegów, a zawodnicy muszą ukończyć dystans przed upływem 46 godzin. Zanim jednak staną u stóp świętej góry muszą spełnić kilka warunków, a przede wszystkich zakwalifikować się do biegu poprzez zdobycie 4 punktów w dwóch innych imprezach. W 2012r. UTMF ukończył Tomasz Niedziółka. W zeszłym roku udało się to Markowi Musiałowi.

The North Face100- Australia

Piękna trasa przez park narodowy Blue Mountains, który ze względu na swoją unikalność został wpisany na listę światowego dziedzictwa. Błękitne góry swoją nazwę zawdzięczają olejkowi eterycznemu eukaliptusów. Jego ulatnianie się tworzy wrażenie niebieskiej mgły. Niestety park ma też malownicze ukształtowanie terenu, co dla biegaczy oznacza dużo kamienistych zbiegów i podbiegów. Kilian Jornet zdołał ukończyć ten wymagający wyścig w z czasem 9 godzin 19 minut 6 sekund i do tej pory był to najlepszy czas na The North Face 100.

Lavaredo Ultra Trail- Włochy

119km i 5850m przewyższeń we włoskich Dolomitach. Te góry podobnie jak australijskie Góry Błękitne zostały wpisane na listę dziedzictwa światowego Unesco. Maksymalnie 800 zawodników wyrusza nocą i najpóźniej po 31 godzinach muszą dobiec do mety. W 2013 dodatkowym utrudnieniem był zalegający śnieg. Organizatorzy w ostatniej chwili zmieniali trasę, w trosce o bezpieczeństwo biegaczy. Na liście startowej znalazło się wówczas 16 Polaków. Najszybszym z nich okazał się Robert Korab, który z czasem 10:33:21 ukończył bieg na 86 pozycji.

The Western States 100 Mile Endurance Run- USA

Jeden z najstarszych tego typu biegów na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1973r. Zawodnicy pokonują 161 km, ponad 5000m wzniesień i 7000 m zbiegania w dół. Udział w wyścigu biorą ultramaratończycy spełniający określone kryteria i wylosowani w loterii. Dzika przyroda, kaniony, skały, rzeki i sława wyjątkowo trudnego biegu przyciągają biegaczy z całego świata. Chętnych jest znacznie więcej niż miejsc na liście startowej.

Ultra- Trail du Mont Blanc- Francja, Szwajcaria, Włochy

To najbardziej znany w Polsce, europejski ultramaraton. Zawodnicy rozpoczynają zmagania w Chamonix, przemierzają 168km przez trzy kraje i 19 miejscowości. Pokonują 9600m przewyższeń i po maksymalnie 46 godzinach muszą pojawić się na mecie. Startuje tu czołówka światowego biegania górskiego. W poprzedniej edycji wygrał miejscowy 25-latek Xavier Thevenard, a rywalizował z Antonem Krupicką i Thymoty Olsonem- sławą The Western States. Oskar Zimny zajął 65. miejsce i była to najwyższa lokata wśród 36 zawodników z Polski. Najszybciej tę trasę pokonał w 2003r. nepalski biegacz – Daichhiri Dewa Sherpa. Zajęło mu to nieco ponad 20 godzin. Chętni do udziału w biegu muszą się wykazać punktami klasyfikacyjnymi. Teraz można je zdobyć także na Festiwalu Biegowym. Jak to zrobić przeczytajcie tutaj

Diagonale des Fous- Reunion

Zawodnicy na mecie dostają koszulki z napisem „I survived” (Przeżyłem) i to najlepiej wyjaśnia jakiemu wyzwaniu sprostali. Podczas biegu wspinają się na 5 szczytów i pokonują 164 km. Najwyższy szczyt ma 2411m wysokości. Limit ukończenia trasy wynosi 64 godziny, ale najlepsi odbierają medale po 22 godzinach, a 30% uczestników nie dobiega do mety.