UTWT: Gediminas Grinius zwycięzcą cyklu

Opublikowane w śr., 26/10/2016 - 15:53

Gedimininas Grinius nie wygrał żadnego z czterech biegów, które ukończył w tym roku w ramach cyklu UTWT, ale za to w każdym z nich prezentował równą formę i w każdym, stawał na podium. Były żołnierz misji ONZ, zaczął sezon od 3 miejsca w Hong Kong 100, który w tym roku wymagał odporności na deszcz i lodowaty wiatr. Później przyszło drugie miejsce w Transgrancanarii, Lavaredo i UTMB. To właśnie lokaty w tych biegach pozwoliły Litwinowi na zwycięstwo w całym cyklu UTWT.

Grinius wziął udział w tym cyklu już po raz trzeci. W 2014 zakończył zmagania na 3 miejscu, rok później walkę o pierwszą pozycję przegrał na trasie Diagonale des Fous.  Nie ukończywszy tego biegu stracił pozycję lidera na rzecz Guillona. W tym roku kłopoty z kostką znowu wyeliminowały go z rywalizacji na Reunionie, ale nie wpłynęły na zwycięstwo w UTWT.

Drugie miejsce w cyklu zajął Dominguez-Ledo-Javier, 3 zawodnik Lavaredo, piąty w UTMB i 3 w Diagonale des Fous. Podium dopełnił Pau Capell- zwycięzca Ultra-Trail Australia. Najwyżej klasyfikowanym Polakiem został Rafał Jurka, który po starcie w Trangrancanarii (35 miejsce) i w UTMB (53) ukończył cykl jako 54 zawodnik.

Zwyciężczyni cyklu Caroline Cheverot, wystartowała w tym roku trzykrotnie i trzykrotnie wygrała swoje biegi. Była pierwszą zawodniczką Transgrancanarii, MIUT i UTMB.  Na drugim miejscu cyklu uplasowała się Andrea Huser- zwyciężczyni Lavaredo, Eiger i Diagonale des Fous. Trzecie miejsce przypadło w udziale Uxue Fraile-Azpeitia – drugiej na mecie Laveredo i trzeciej zawodniczce Trangrancanarii o UTMB.